C

C

sobota 11. září 2021

Jako z reklamy

Jak řekla moje mamka, tyhle fotky jsou jako z reklamy na domácí příkrmy. Spokojený Jiříček se směje na skleničku s domácí hruškovou a jablečnou přesnídávkou od babičky, která mu tolik chutná. No řekněte sami!Malému zelenina a ovoce moc chutná. Jsem ráda, protože jsem se řešila, až mu budu vařit. A budu mít konečně parťáka na zeleninu (dokud se z něj nestane masožravec po tatínkovi). :D
Zeleninku má vždy na oběd, a vařím ji páře. Je pak opravdu výborná. Kolikrát při přípravě ujídám. :D
Už ochutnal máslovou dýni, mrkev, batát, bramboru, cuketu, červenou řepu, celer, petržel, špenát, hrášek, zelené fazolky, dýni Hokaido. A do ruky dostal na žužlání kouše okurky. Vše sezónní a domácí z naší nebo rodičů zahrady. Tedy kromě máslové dýně a batátu, ty jsem koupila přes Scuk od farmářů.
Před týdnem začal dostávat dopolední svačinky ve formě přesnídávky. Zatím měl jablečnou a hruškovou. Obě miluje. Pokaždé když vidí, že nesu skleničku, začne máchat ručičkami a smát se. Sluníčko naše! Je skvělé, že teď je sezóna jablíček a také švestek. Tu ochutná v týdnu.
Také jsme vyzkoušeli masíčko. Jako první dostal hřbet z králíka. Domácího. Prvních pár lžiček se trochu šklebil, ale nakonec svoji porci snědl. Zítra bude mít srnčí panenku. Tak jsem zvědavá. A protože slepičky pěkně nesou, a už jsme mohli zkusit zařadit žloutek, tak jsem mu ho včera uvařila. S dýní. A takovou rychlost, jakou to do něj padalo, jsem jste neviděla, ani jsem nestačila nabírat lžičkou. :D

Jo a abych nezapomněla. V jedné brožurce o příkrmech, co jsem dostala u naší dětské doktorky (když pominu to, že to byla samá reklama na kupované skleničky, kapsičky atd.) jsem se dočetla několik zajímavostí. No zajímavostí, spíš je to docela děsivé.
Jednou z věcí, co mě zarazilo, bylo, že prý 70% českých dětí do věku 3 let ochutná pouze 5 druhů zeleniny. Cože? To jsme dali během prvních dvou týdnů!
Dále tam upozorňují, že do 1 roku dítěte by se jídlo nemělo solit, kořenit a sladit. Člověk by řekl, že je to samozřejmé. Není. O kousek dál píšou, že 80% dětí nadměrně solí, nebo že 90% batolat do věku 19 měsíců dostává sladkosti. Ale když tak o tom přemýšlím, někteří rodiče a prarodiče to opravdu moc neřeší. I v rodině jsem byla párkrát svědkem toho, že dítěti, něco přes půl roku, bylo dáno Granko do kaše, ochutnat dort. Takže potom chápu, že na to výživoví poradci upozorňují.

6 komentářů:

 1. Fakt jak z reklamy a má krásný úsměv :).
  Pokud jde o tu zeleninu, tak co si matně pamatuju (mému dítěti je 27 pryč :D), doporučovalo se zavádět jednotlivé věci s odstupem 3 - 5 dnů kvůli případné alergii (aby bylo jasné, nač jde). A moje dítě bylo děsný konzervativec, takže než něco přijal, tak mu to bylo třeba nabízet několikrát, takže jsem rozhodně novinky nenabízela v rychlém sledu. Ono to má každé dítě trochu jinak. Ale samozřejmě souhlasí, že se solí a cukrem je třeba mít lehkou ruku i po tom jendom roce věku :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme. Směje se krásně, sluníčko.
   Taky dávám novou zeleninu vždy po tři dny, kvůli alergii jak píšeš. Zatím snědl všechno, ale nejvíc vede dýně a cuketa.

   Vymazat
 2. Katko, Jiříček je kouzelný! Pamatuji na děti v jeho věku, taky baštily spoustu zeleniny, když to viděli dědečkové, mohli se přetrhnout, aby ji vnoučků vypěstovali :o)
  Mějte se moc hezky, Helena

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsou krásné vzpomínky, tak to má být :o)
   Pokaždé, když přijedeme k našim, odvážíme plně košíky zeleniny a ovoce. Také mají radost, že malému chutná. Teď by se jim mělo místo k pěstování ještě rozšířit, budou kupovat zahradu od strejdy. Takže příští rok vysadíme asi dýňovou plantáž, protože dýně já i Jiřík milujeme :D

   Vymazat
 3. Máte moc roztomilého kloučka a je moc dobře, že dostává domácí stravu plnou zeleniny. I my jsme dříve vařili dětem čerstvé jídlo každý den, dnes to některé maminky často řeší koupeným jídlem, což určitě dobře není. Katko, blog jsem objevila náhodou a určitě se zase přijdu podívat, abych viděla malého Jiříčka, jak roste a jak se mu daří. Mějte se rodinko krásně, zdravím 🌞😊

  OdpovědětVymazat
 4. Maminky to někdy řeší různě, hlavně z hlediska sociální a finanční situace. Někdy se to v životě tak zvrtne, že ani na tu zeleninu není. Lehko se pozastavit nad nějakým průzkumem. Ale z čeho ta čísla vycházejí?

  OdpovědětVymazat

Děkuji, že jste si našli čas na návštěvu mého blogu i za milý komentář, který vždy potěší... :)